Зняття особи з місця реєстрації.

Зняття особи з місця реєстрації.

Зняття з реєстрації.

Як зняти особу з місця реєстрації?

Нерідко виникають питання з приводу зняття особи з реєстрації, якщо вона фактично зареєстрована, але не проживає впродовж тривалого часу, а головне, не бажає цього робити.   Причини тому різні: чи то родич, який вже років 10 живе за іншою адресою, а прописуватися там не хоче, бо батьки втратять субсидію, чи то сестра, яка виїхала взагалі в іншу країну і вийшла заміж і повертатися не планує, чи то взагалі у зв’язку з певним збігом обставин просто знайомий, якому Ви вирішили допомогти і тепер не знаєте як дійти згоди.

Варто знати, що відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Фактично держава створює такі умови, за яких громадянин України матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або винаймати. І реалізуючи дане право, людина користується житлом, право користування яким у неї виникло на підставі закону або з правочину.

І все ж, що робити? Якщо виникла така ситуація, це доставляє незручність у вигляді додаткових комунальних платежів, можливих непорозумінь з близькими вам людьми з якими ви проживаєте нині та взагалі можливо для когось це принципове питання.

Так, зняти особу з місця реєстрації можна як в позасудовому, так і в судовому порядку.

Швидше і зручніше – це, звісно, добровільна згода. Для цього особі достатньо подати заяву до центру надання адміністративних послуг а місцезнаходженням житлового приміщення, в якому вона зареєстрована, або виконавчого органу сільської, селищної, або міської ради за місцезнаходженням житлового приміщення, сплативши адміністративний збір у розмірі 0,0085 розміру мінімальної заробітної плати.

Можливий варіант подачі такої заяви представником за довіреністю, якщо особа самостійно не може цього зробити. У день звернення особи чи її представника орган реєстрації приймає рішення про зняття або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи і вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у паспорт (або інший документ, який посвідчує особу громадянина.

 

1111

 

Якщо особа добровільної згоди на виселення особи не вдається отримати власник житлового приміщення може звернутися до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням та зняття її з реєстрації.

При вирішенні даної категорії спорів суди керуються нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Житлового кодексу УРСР, Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» тощо.

Згідно з положеннями Житлового кодексу, до членів сім’ї власника житлового приміщення належать: чоловік або дружина власника, їх діти та батьки; членами сім’ї власника жилого приміщення може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно  проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Членами сім’ї власника жилого приміщення, які проживають з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються таким приміщенням на рівні з власником, якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням.

Згідно зі статтею 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Підставами для звернення до суду з позовом про виселення є:

  • Втрата особою права користування жилим приміщенням;

Стаття 405 ЦК України вказує, що член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом. Таким чином, після спливу одного року з моменту припинення проживання члена сім’ї у приватному житловому приміщенні або 6 місяців якщо житлове приміщення знаходиться у державній чи комунальній власності, власник може звернутися до суду з позовом про припинення користуванням житловим приміщенням та зняття її з реєстрації.

  • Відсутність права користування жилим приміщенням. Наприклад вселення в таке приміщення відбулося з порушенням правил вселення або без законних підстав;
  • Визнання особи безвісно зниклою у судовому порядку;
  • Оголошення особи померлою в судовому порядку;
  • Примусове виселення, а саме якщо особа систематично псує, руйнує жиле приміщення, використовує на за призначенням, порушує правила співжиття і заходи запобігання або громадського впливу виявилися безрезультатними (ст.. 116 ЖК).

На підставі рішення суду, яке набрало законної сили, власнику житлового приміщення залишається звернутися до центру надання адміністративних послуг за місцезнаходженням житлового приміщення або до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням житлового приміщення із заявою про зняття з реєстрації особи.